Okolí

Restaurace a penzion Nová Hospoda, penziony jižní Čechy
Nová Hospoda restaurace a penzion se nachází 20 km severozápadním směrem od Českých Budějovic, na okraji Zbudovských blat. V okolí je romantická rovinatá krajina plná rybníků a malebných vesniček ve stavebním slohu Selské baroko. Jižním směrem se otevírá výhled na Šumavské podhůří, skupinu Blanský les s vrcholem Kleť. Využijte zdejší ubytování pro krátké procházky a výlety na kole. Vezměte si kola s sebou a nebudete litovat. V nedaleké obci je možné využít multifunkční hřiště (tenisové kurty, basketbal, fotbal...) a dále lukostřelnici u Záhorků.

Lukostřelnice u Záhorků (13 minut chůze) - www.uzahorku.cz

Výlety na českovudějovicku můžete najít také třeba zde.


Multifunkční hřiště, vzdálené 10 minut chůze

hřištěhřištěhřištěhřiště

Tipy na výlety:

České Budějovice (20 km)
Historický střed města je památkovou rezervací. Město bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. roku 1265 na soutoku řek Malše a Vltavy. Náměstí je čtvercového půdorysu s historickými domy a loubím, s barokní Samsonovou kašnou a rozložitou barokní radnicí se zvonkohrou. Nedaleko od náměstí se nalézá katedrála sv. Mikuláše a renesanční Černá věž – původní strážní věž a zvonice katedrály je 72 m vysoká a přístupná pro návštěvníky.

cb

Hluboká nad Vltavou (16 km)
Turisticky přitažlivý, romantický novogotický zámek, původně královský hrad z 13. století, přestavěn v letech 1840 – 71 podle anglického královského sídla Windsdor, nádherný zámecký park.

hluboka

Ohrada (15 km)
Lovecký zámek nedaleko Hluboké nad Vltavou, se nachází na hrázi Munického rybníka, byl vystavěn počátkem 18. století pro reprezentativní účely a pro pořádání honosných a velkolepých honů na zvěř. Dnes se tam vystavují četné exponáty z oblasti lesnictví, rybníkářství a lovu, jedinečný nábytek z paroží, kolekce loveckých zbraní. K zámku přiléhá zoologická zahrada.

zoo

Krtely
V obci je kaple Nejsvětější Trojice s léčivým pramenem, pomník k uctění památky obětí 1. světové války, v okolí naleznete řadu mohylových pohřebišť.

Lomec
Barokní kostelík z roku 1704 – významné poutní místo. Kostel Panny Marie byl postaven jako poděkování za úspěšné vyváznutí ze silné bouře při plavbě Karla Buqoye z Itálie do Španělska. V kostele je umístěna dubová soška Matky Boží, ke které se při plavbě hrabě Buqoy modlil. Oltář kostela je napodobením oltáře svatopetrského chrámu v Římě. Vedle kostela je fara v bývalém loveckém zámečku, meditační zahrada a nedaleko slovanská pohřebiště. Další podrobnosti na http://www.lomec.cz/

lomec

Poděhusy
Zaniklý hrad, který patřil od 13. století Rožmberkům, byl roku 1421 vypálen J. Žižkou.

Vrchol Kleť
Kleť je s nadmořskou výškou 1084,2 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic. Na jejím vrcholu stojí nejstarší kamenná rozhledna v Čechách – Josefova věž, a roubená horská chata s restaurací chráněná jako kulturní památka – Tereziina chata.

klet

Český Krumlov
Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO[2]

Krumlov

Chelčice
Obec založena už v roce 1357 s původně románským kostelíkem. Je to rodiště myslitele a reformátora Petra Chelčického. Nedaleko obce u pramene léčivé vody stojí kaple sv. Máří Magdalény. V okolí je známá ovocnářská oblast, pěstují se zde jabloně, třešně a višně.

Podeřiště
Řada statků ve stylu selského baroka, např. č.p. 16.

Novosedly
Obec patřící do blatského společenství, u rybníka Oblanov se dochovala řada původních staveb.

Zbudov
Vesnická památková rezervace s množstvím staveb selského baroka a centrum Zbudovských blat.

Pomník rychtáře Jakuba Kubaty
Pomník místního hrdiny Jakuba Kubaty, který dal podle pověsti hlavu za blata. Jižním směrem od pomníku, za Soudným potokem je další zajímavé místo. Je to jeden kámen mezi dvěma lipami, podle pověsti byl právě tady popraven Kubata. Podle jiné pověsti tento kámen byl použit jako práh u dveří. Časem musel být vrácen na původní místo, protože se začaly dít divné věci. Podle dalších vysvětlení jde o menhir z keltského období. Další podobný kámen najdeme ještě asi 200 m východním směrem od prvního, až tam se prý odkutálela hlava popraveného Kubaty. Ve Zbudově je statek Jakuba Kubaty.

kubata

Rybník Bezdrev
Je třetí největší rybník v ČR, byl vybudován už před rokem 1490, jeho plocha je 394 ha. V létě je vhodný ke koupání, přístup je možný přes kemp.

Plástovice
Jedna z nejzachovalejších blatských vesnic ve stylu selského baroka je také památkovou rezervací, zdejší kovárna se stala symbolem selského baroka.

Sedlec
Několik stylových selských stavení. Zajímavostí je hřbitov na místě původní tvrze, který je obehnán vodním příkopem.

Hlavatce
Stará obec s rozlehlou návsí a kapličkou se sochou svatého Václava.

Olšovice
Statek č.p. 28 ve stylu selské baroko a chráněná planá hrušeň stará 400 let.

Selské baroko
Je stavební styl typický pro zdejší blatské obce. Stavitelé statků kopírovali některé typické prvky, které najdeme na barokních a klasicistních stavbách ve městech, na kostelech a zámcích.

Malé Chrášťany
Památková rezervace, zachovalý celek obce ve stylu selského baroka.

Mahouš
Rozlehlá náves s množstvím staveb selského baroka, krásně opravená usedlost č.p. 26.

Němčice
Dominatou je kostel sv. Mikuláše, který byl původně vystavěn v románsko-gotickém slohu, okolo kostela je památkově chráněný hřbitov.

Radošovice
Zemědělská obec už z roku 1334 s mnoha usedlostmi blatského typu, opravenou kaplí panny Marie se zvoničkou a hodinami z roku 1823.

Kratochvíle (8 km)
Letohrádek ve stylu italské renesance přestavěný v polovině 18. století do dnešní podoby. Zámek stojí v rozlehlé zahradě a je obklopen vodním příkopem. Na zámku je stálá expozice loutkového a animovaného filmu.

kratochvíle

Holašovice (20 km)
Vesnice s ojedinělou architekturou selského baroka, rozsáhlá obdélná náves 210 x 70 metrů, bohatá štuková výzdoba průčelí, památka UNESCO.

Vodňany (10 km)
Bývalé královské město, založeno Přemyslem Otakarem II., muzeum s ucelenou expozicí rybářství. V okolí je množství menších či větších rybníků. Další informace na http://www.vodnany.net/infocentrum/

Purkarec (17 km)
Obec s vorařskou tradicí,část obce byla zatopena Hněvkovickou přehradou, muzeum vorařství.

Netolice (7 km)
Jedno z našich nejstarších měst. Netolici patřili k prvním slovanským kmenům usídleným v Čechách. Dva kostely a muzeum v bývalém rožmberském domě. Další zajímavostí je archeopark, část historického opevnění s věží ve svahu nad potokem. Další podrobnosti na http://www.netolice.cz/

archeo